Plaster i ett hållbart samhälle
Det finns nu många initiativ för att sluta kretsloppet för plast. Inom EU finns t.ex. en strategi för plast i en cirkulär ekonomi som kommer att leda till en rad olika aktiviteter framöver. Bland annat kommer krav på att förpackningar ska designas för återvinning, högre grad av insamling och återvinning samt att användningen av återvunnen plast ska öka. Tyvärr har EU nyligen beslutat om förbud och minskad användning av vissa engångsprodukter i plast istället för att hantera en bristande avfallshantering.
Tar vårt producentansvar genom Plastkretsen
IKEM är en av ägarna till materialbolaget Plastkretsen, som i sin tur är delägare i Förpacknings- och Tidningsinsamlingen. Genom Plastkretsen tar plastbranschens sitt producentansvar för plastförpackningarna. Vi har tagit fram en guide för hur plastförpackningarna ska designas för att de ska vara så återvinningsbara som möjligt och att den insamlade plasten ska ha ett högt värde.
Som ett led i de nya förordningar om producentansvar för förpackningar respektive returpapper som kom 2018 fick Naturvårdsverket flera regeringsuppdrag. Bl.a. ska man föreslå författningsändringar för att tydliggöra de tillståndspliktiga insamlingssystemens ansvar för insamling av förpackningsavfall som uppstår på annan plats än i anslutning till bostäder eller verksamheter. IKEM anser att det är viktigt att målsättningen är en resurseffektiv insamling.
Vårt mål med att sluta kretsloppet är att samhället ska bli mer resurseffektivt och mindre miljöbelastande. IKEMs medlemsföretag bidrar genom utvecklingen av nya innovativa material som baseras i ökad grad på biobaserade och förnyelsebara råvaror.
Om vi ska uppnå högt uppsatta miljömål och använda så lite av jordens resurser som möjligt är det viktigt att satsa på ökad återvinning och på material och produkter som kan materialåtervinnas många gånger. Ett kilo återvunnen plast minskar koldioxidutsläppen med upp till två kilo.