Vår nya förhandlingschef är på plats
Sedan den 1 augusti är vår nya förhandlingschef Claes Arenander på plats. Claes är en erfaren jurist och förhandlare med omfattande expertis inom arbetsrätt, arbetsgivarrelationer och förhandling. Närmast kommer Claes från medlemsförbundet Maskinentreprenörerna där han var vice vd, chefsförhandlare och chefsjurist.
– Jag brinner verkligen för arbetsrätt, förhandlingar och att möta facken för att lösa svåra frågor tillsammans. Samtidigt ser vi en komplicerad konjunktur och en lika komplex omvärld, och avtalsrörelsen 2027 kommer att bli en av de mest utmanande på många år. Jag har stor tilltro till vår förhandlingsmodell och industriavtalet. I slutändan handlar det om att nå avtal som stärker medlemsföretagens konkurrenskraft, säger Claes Arenander.
– Den 8 oktober är det IKEMDAGEN i Stockholm, då hoppas jag få möjlighet att prata med så många av er på våra medlemsföretag som möjligt. Ser fram emot kommande avtalsrörelse och att få lära mig mer IKEM:s medlemsföretag och de utmaningar vi står inför.
Claes Arenander
Förhandlingschef / Acting Director of Negotiations