
Satsningar på utbildning och matchning – men vad händer med STEM?
IKEM kommenterar regeringens budgetutspel om satsningar på utbildning och matchning.
Regeringen föreslår satsningar på 524 miljoner kronor 2026 som bland annat ska gå till fler yrkesutbildningar på gymnasial nivå och inom yrkeshögskolan samt arbetsmarknadsutbildningar.
– Vi har länge efterfrågat en förlängning och förstärkning av piloten Nationell yrkesutbildning. Därför är det positivt att regeringen nu går vidare med det, säger Jessica Sjönell, ansvarig utbildningspolitik på IKEM.
Utbyggnaden av yrkeshögskolan är också ett välkommet besked. Behovet av fler platser är stort och YH är en nyckel för industrins kompetensförsörjning. Nu hoppas vi att det också följs av ett tydligt uppdrag till Myndigheten för yrkeshögskolan att utveckla fler kurser och bygga ut snabbspåret YH-flex.
Förstärkningen av regionalt yrkesvux ligger helt i linje med vad industrin har efterfrågat. Höjda ersättningsnivåer och längre planeringshorisont för kommunerna är viktiga steg. Men för att klara de dyrare utbildningarna, till exempel inom kemiindustrin, krävs även startbidrag så att anordnarna kan investera i maskiner och avancerad utrustning.
– Samtidigt saknar vi satsningar på STEM. STEM är mer än ingenjörssatsningen. Naturvetenskapliga och tekniska utbildningar har fortfarande eftersatta ersättningsnivåer. Här behöver regeringen leverera om vi ska kunna möta industrins kompetensbehov, säger Jessica Sjönell, ansvarig utbildningspolitik på IKEM.

Jessica Sjönell
Ansvarig utbildningspolitik / Head of Education Policy