
Experimentfilmer och tips
Temat för årets Kemins Dags är periodiska systemet. Det finns material till två experiment i materialpaketen.
Experiment 1 – Skilja metallsalter åt med hjälp av lågfärger
I experimentet undersöker vi hur man kan skilja tre metallsalter åt med hjälp av deras lågfärg. För att det ska bli vetenskapligt jämför vi med ett nollprov.
När metallsaltet värms upp exciteras elektronerna i metallen för att sedan falla tillbaka till sitt naturliga tillstånd igen. Då avger de ljus. Varje metall har sin egen elektronstruktur, det ger även saltet dess egen "ljussignatur".
Här kan du se en film om hur experimentet går till Länk till filmen
Experiment 2 – Innovativt med polymorf plast
Alla innovationer börjar med att någon har en idé. I det här experimentet får eleverna forma sina framtidsidéer med hjälp av polymorf plast. Plasten smälter redan vid 60°C och kan därför formas med händerna, om och om igen.
Här kan du se en film om hur experimentet går till Länk till filmen
Presentation om periodiska systemet
Under hösten har det pågått en videotävling om periodiska systemet. Vinnarna kommer att presenteras på Kemins Dag. På videotävlingens webbsida finns mycket bra material, bland annat en OH-presentation om periodiska systemets år
Presentation om periodiska systemets år
Mer om periodiska systemet
Fickfakta om kemi är en app för grundämnenas periodiska system på svenska. Appen finns att ladda ner via Google Play
Ladda ner via Google Play
Ladda ner via App Store
Kemilärarnas Resurscentrums informationsbrev
Kemilärarnas Resurscentrums informationsbrev
Kemisk Tidskrift innehåller i år ett stort antal artiklar på temat periodiska systemet. Du hittar alla utgåvor här
Kemisk Tidskrift